ATRAKCJE

Duszniki Zdrój
Uzdrowisko, jedno z popularniejszych na Ziemi Kłodzkiej. Pięknie położone nad Bystrzycą Dusznicką miasto, jest doskonałym punktem wypadowym w okoliczne góry. W Dusznikach Zdroju przebywał na kuracji Fryderyk Chopin, co jest upamiętnione w Parku Zdrojowym tablicą pamiątkową i pomnikiem. Odbywają się tutaj co roku Festiwale Chopinowskie, ściągające najwyższej klasy artystów. Warto również zajrzeć do tutejszego Muzeum Papiernictwa, mieszczącego się w starym młynie. Stałe i czasowe wystawy pozwalają zapoznać się z tajnikami produkcji papieru, można też samemu wyprodukować papier czerpany.

Duszniki

Góry Stołowe

Góry Stołowe
Góry Stołowe są jedynymi w Polsce górami o budowie płytowej. Chyba nikogo nie trzeba zachęcać do ich odwiedzenia. Skalne grzyby, formy skalne o fantazyjnych kształtach przypominające postacie, zwierzęta i budynki, wreszcie kamienne labirynty na Szczelińcu i Błędnych Skałach są wystarczającym magnesem dla tysięcy turystów, którzy każdego dnia odwiedzają Park Narodowy Gór Stołowych. Równie wielką atrakcją, co natura, są wytwory rąk człowieka, jak chociażby bazylika, ruchoma szopka i skansen w Wambierzycach, Kaplica Czaszek i ruchoma szopka w Czermnej, Skansen Kultury Ludowej w Pstrążnej i wiele, wiele innych, równie ciekawych obiektów.

Torfowisko pod Zieleńcem
Torfowisko pod Zieleńcem jest rezerwatem chroniącym największe w Górach Bystrzyckich torfowisko wysokie. Występuje tutaj również kilka gatunków chronionych roślin, między innymi brzoza karłowata, sosna błotna, czy rosiczki, a także rzadkie w Polsce owady. Rezerwat utworzony został już w roku 1919 i był jednym z pierwszych w ówczesnych Niemczech. W latach trzydziestych XX wieku jego powierzchnia wynosiła nawet prawie 220 ha (obecnie 123 ha). Przez rezerwat wyznakowany jest szlak turystyczny, a tablice poglądowe i wieża widokowa pozwalają w pełni poznać jego walory. Nie wolno schodzić ze szlaku, zresztą jest to niebezpieczne z powodu bagien.

torfowisko

Zieleniec

Zieleniec
Zieleniec znany jest przede wszystkim jako stacja zimowych sportów. Warunki śniegowe tutaj panujące są jednymi z najlepszych w Sudetach, a śnieg leży nawet w kwietniu. Zieleniec zajmuje rozległą polanę (zdjęcie) na wsch. zboczach Gór Orlickich na wysokości 800-960 m n.p.m. i jest najwyżej położoną miejscowością w Sudetach i jedną z najwyżej położonych w kraju. Miejscowość powstała w roku 1719, jako kolonia na terenie królewszczyzny. Istnieje kilka historii, które opowiadają genezę powstania miejscowości. Ponad Zieleńcem znajduje się przejście turystyczne do Republiki Czeskiej, a zaraz za granicą czeskie schronisko "Na Šerlichu".